Problem 10.76 A 1.6kg solid sphere (radius = 0.10m ) is released from rest at th
ID: 1313025 • Letter: P
Question
Problem 10.76
A 1.6kg solid sphere (radius = 0.10m ) is released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is 0.90m high and 5.7m long.
Part A
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its total kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its rotational kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its translational kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
K = JExplanation / Answer
total energy= rotation energy + translational energy
final velocity=
v2=2a*S (a=gsin(theta))
v= (2*9.8*(0.9/5.7)*5.7)1/2 = 4.2 m/s
finnal w = v/r = 4.2/0.1 = 42 rad/s
rotational energy = 0.5*I*w2 = 0.5*((2/5)*1.6*(0.10)2)*422 =0.1344 J
translational kinetic energy = 0.5*m*v2 = 0.5*1.6*(4.2)2 = 14.112 J
total energy= 14.2464 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.