Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A research vessel is mapping the bottom of the ocean using sonar. It emits a sho

ID: 1635723 • Letter: A

Question

A research vessel is mapping the bottom of the ocean using sonar. It emits a short sound pulse called "ping" downward. The frequency of the sound is 5340 Hz. In water sound propagates at a speed of 1472 m/s. The sound pulse is then reflected back from the bottom of the ocean and it is detected by the vessel 4.63 s after it was emitted. How deep is the ocean just below the vessel? (in km) A: 2.562 B: 3.408 C: 4.532 D: 6.028 E: 8.017 F: 10.66 G: 14.18 H: 18.86 What is the wavelength of this sound wave? (in cm) A: 9.03 B: 11.3 C: 14.1 D: 17.6 E: 22.1 F: 27.6 G: 34.5 H: 43.1

Explanation / Answer

Let ocean is x m depth

time=2x/velocity=4.63

2*x/1472=4.63

we got

x=3407.68 m=3.408 km

wavelength=velocity/frequency=0.2756 m=27.6 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote