The figure shows an LCR Circuit with R = 60.0 ohm, L = 175 mH, and C = 85.0 micr
ID: 1635209 • Letter: T
Question
The figure shows an LCR Circuit with R = 60.0 ohm, L = 175 mH, and C = 85.0 micro F connected to an ac source that generates a voltage given by: V(t) = 220 V Sin(120 pi t). (i) What is the maximum voltage generated by the source? (ii) What is the frequency of the ac source? (iii) What is the impedance Z of the circuit? (iv) What is the maximum current in the circuit? (v) Calculate the maximum potential drop V_R across the resistor, V_L inductor and V_c capacitor respectively (vi) What is the phase angle phi?Explanation / Answer
(i) Maximum voltage, Vmax = 220 V
(ii) Frequency, f = / 2 = (120) / 2 = 60 Hz
(iii) XL = L = 120 * 0.175 = 66.0 ohm
XC = 1/C = 1 / [120 * (85 * 10-6)] = 31.2 ohm
So, Impedence, Z = [R2 + (XL - XC)2]1/2 = [60.02 + (66.0 - 31.2)2]1/2 = 69.4 ohm
(iv) Maximum current, Imax = Vmax/Z = 220 / 69.4 = 3.17 A
(v) VR,max = ImaxR = 3.17 * 60.0 = 190 V
VL,max = ImaxXL = 3.17 * 66.0 = 209 V
VC,max = ImaxXC = 3.17 * 31.2 = 98.9 V
(vi) Phase angle, = tan-1[(XL - XC)/R] = tan-1[(66.0 - 31.2) / 60.0] = 30.1o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.