The cable of a 4200 lb elevator in the figure below snaps when the elevator is a
ID: 1635116 • Letter: T
Question
The cable of a 4200 lb elevator in the figure below snaps when the elevator is at rest at the first floor so that the bottom is a distance d = 12.0 ft above a cushioning spring whose force constant is k = 10,000 lb/ft. A safety device clamps the guide rails, removing 1000 ft-lb of mechanical energy for each 1.00 ft that the elevator moves.
(a) Find the speed of the elevator just before it hits the spring in ft/s.
(b) Find the distance that the spring is compressed.
Step by step explanation would be helpful.
He a in NBAExplanation / Answer
From the given question,
mass= 4200lb
distance travelled=12 ft
force constant ( k) = 10,000 lb/ft
Total potential energy= 4200*12 ft lb=50400 ft lb
energy removed=12000 ft lb
energy remaining=50400-12000=38400 ft lb
kinetic energy= (1/2)(4200/32)v2=38400
solving we get v=29.2 ft/s
speed of the elevator just before it hits the spring is 29.2 ft/s
Let x be the distance spring is compressed.
38400=(1/2)kx2
38400=(1/2)(10000)x2
x=2.77 ft
The spring is compressed by 2.77 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.