A lead sphere has a radius of 4.30 cm. Calculate its volume in cm^3, using the f
ID: 1634102 • Letter: A
Question
A lead sphere has a radius of 4.30 cm. Calculate its volume in cm^3, using the formula given in the lab, and a value of pi = 3.14. Find (F_s)_air (weight) of this sphere in grams if rho = 11.30 g/cm^3 for lead. If this sphere is completely submerged in liquid gallium (rho = 6.11 g/cm^3), how many grams of liquid gallium will it displace? Based on your answers to #2 & 3 above, what support force (F_s)_w (apparent weight) would the balance have provided for this sphere when it was immersed in liquid gallium? Given that the density of seawater is 1.025 g/cm^3, suppose we have a container full to the brim with seawater. If a cube of unknown material is slowly and carefully lowered into this container and released, it floats with 3/4 of its volume submerged. Using Archimedes' Principle, find the density of the cube, in g/cm^3.Explanation / Answer
here,
1)
radius , r = 4.3 cm
the volume of sphere , V = 4/3 * pi * r^3
V = 4/3 * 3.14 * 4.3^3 cm^3
V = 332.9 cm^3
the volume of sphere is 332.9 cm^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.