A lawn roller in the form of a uniform solid cylinder is being pulled horizontal
ID: 1501856 • Letter: A
Question
A lawn roller in the form of a uniform solid cylinder is being pulled horizontally by a horizontal force B applied to an axle through the center of the roller, as shown in the figure. The roller has radius 0.65 meters and mass 51 kg and rolls without slipping. What magnitude of the force B is required to give the center of mass of the roller an acceleration of 2.8 m/s^2? Note: Correct answer is 210 N. Please show work. The figure is just a cyilder with a line from the axis pointing to the right.
Explanation / Answer
I=1.5MR^2=1.5*51*0.65^2=32.32 kg m^2
we have
B*R/I=a/R.
so that B*R^2/1.5MR^2=a
so B/1.5M=a.
so B=1.5*51*2.8=210 N
2 significant figures
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.