A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.80 rev/s . Her
ID: 1632265 • Letter: A
Question
A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.80 rev/s . Her arms are outstretched as far as they will go. In this orientation, the skater can be modeled as a cylindrical torso (40 kg , 20 cm average diameter, 160 cm tall) plus two rod-like arms (2.5 kg each, 67 cm long) attached to the outside of the torso. The skater then raises her arms straight above her head, where she appears to be a 45 kg, 20-cm-diameter, 200-cm-tall cylinder.
Part A
What is her new rotation frequency, in revolutions per second?
not 1.4 rev/s
Explanation / Answer
Given,
M = 40 kg, m = 2.5 kg, R = D/2 = 0.1 m
Initial Moment of inertia, I1= 0.5 MR2 + 2 x[(1/12)mL2 + m(R+L/2)2]
I1 = (1/2) x 40 x 0.12 + 2[(1/12) x 2.5 x 0.672 + 2.5(0.1+0.67/2)2]
I1=1.33 Kg-m2
Final Moment of inertia,
I2 = 0.5 MR2
I2 = 0.5 x 45 x 0.12 = 0.225 Kg-m^2
By principle of conservation of angular momentum,
I11 = I22
1.33 x 0.80 = 0.225 x 2
2 = 4.73 rev/s
(Please rate my answer if you find it helpful, good luck...)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.