A discus thrower (with arm length of 1.02 m) starts from rest and begins to rota
ID: 1631638 • Letter: A
Question
A discus thrower (with arm length of 1.02 m) starts from rest and begins to rotate counterclockwise with an angular acceleration 2.91 rad/s^2. How long does it take the discuss thrower's speed to get to 4.47 rad/s? Tries 1/5 How many revolutions does the thrower make to reach the speed of 4.47 rad/s? Tries 0/5 What is the linear speed of the discus at 4.47 rad/s? Tries 0/5 What is the linear acceleration of the discus thrower at this point? Tries 0/5 What is the magnitude of the centripetal acceleration of the discus thrown? Tries 0/5 What is the magnitude of the discus' total acceleration? Tries 1/5Explanation / Answer
(A) alpha = 2.91 rad/s^2
w = w0 + alpha t
4.47= 0 + 2.91 t
t = 1.54 sec .........Ans
(b) wf^2 - w0^2 = 2 alpha theta
4.47^2 - 0^2 = 2 (2.91) (theta)
theta = 3.43 rad
revolutions = 3.43 / 2pi = 0.55 revolutions
(c) v= w r = 4.47 x 1.02 = 4.56 m/s
(d) a_t =alpha r = 2.97 m/s^2
(e) a_c = w^2 r = 20.38 m/s^2
(f) magnitude of total acc. = sqrt(a_t^2 + a_c^2 ) = 20.60 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.