A dipole of moment p = 3.7 nCm consists of two charges separated by far less tha
ID: 1595555 • Letter: A
Question
A dipole of moment p = 3.7 nCm consists of two charges separated by far less than 15 cm .Find the potential 15 cm from a dipole of moment 3.7 nCm (a) on the dipole axis, (b) at 32 to the axis, and (c) on the perpendicular bisector. The dipole separation is much less than 15 cm .
Find the potential 15 cm from the dipole on its axis.
Express your answer using two significant figures.
2.
Find the potential 15 cm from the dipole at 32 to its axis.
Express your answer using two significant figures.
kV
3.
Find the potential 15 cm from the dipole on its perpendicular bisector.
Express your answer using two significant figures.
V = kVExplanation / Answer
p = 3.7 nCm ; r = 15 cm
Electric dipole potential is given by:
V = kp cos(theta)/r^2
A)theta = 0 deg
V = 9 x 10^9 x 3.7 x 10^-9 x cos0/0.15^2 = 1480 Volts
Hence, V = 1480.00 V
B)theta = 32 deg
V = 9 x 10^9 x 3.7 x 10^-9 x cos32/0.15^2 = 1255.11 Volts
Hence, V = 1255.11 Volts
C)theta = 90 deg
V = 9 x 10^9 x 3.7 x 10^-9 x cos90/0.15^2 = 0
Hence, V = 0.00 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.