The rotational velocity of a wheel increases from 0 rad/s to 4.5 rad/s in a time
ID: 1630922 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Question 1) since 1 revolution = 2 radians
And 1 minute = 60 seconds
So 1 rpm =( 2/60) rad/s
Given 1200 rpm
So,
1200 rpm = (1200*2/60) rad/s = 125.6637 rad /s
Therefore, 1200 rpm = 125.6637 rad/s
Question 2) given , wf = 4.5 rad/s , wi = 0
time = 6 s
Angular acceleration = (wf - wi)/t
Angular acceleration = 4.5/6 = 0.75 rad/s^2
Therefore, rotational acceleration = 0.75 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.