The roller coaster Tornado has a height of 28 m and a speed of 93 km/h. Let\'s a
ID: 1580239 • Letter: T
Question
The roller coaster Tornado has a height of 28 m and a speed of 93 km/h. Let's assume this is the largest drop and the fastest speed during the ride.
a) Assuming no friction how fast would the cart be going at the bottom if the first drop was 28 m?
b) Assuming no friction how high would the first drop need to be to have a velocity at the bottom of 93 km/h?
c) Could both these measurements, height of 28 m and speed of 93 km/h, be correct? Explain why or why not.
The other answer on chegg is incorrect.
Explanation / Answer
93 km/h = 25.833 m/s
a) using energy conservation,
0.5mv2 = mgh
v= sqrt(2gh)
v=23.438 m/s
b) again using the above formula,
h=v2/2g
h=34.1035 m
c) if the roller coaster started with some initial velocity before the drop,
0.5mvi2 + mgh = 0.5mv2
vi2 + 2*9.81*28 = 25.8332
vi=10.862 m/s
hence if the roller coaster starts at a velocity of 10.862 m/s it can achieve its highest velocity of 25.833 m/s or 93 km/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.