The figure shows an 8.0 kg stone at rest on a spring. The spring is compressed 9
ID: 1630603 • Letter: T
Question
The figure shows an 8.0 kg stone at rest on a spring. The spring is compressed 9.2 cm by the stone, (a) What is the spring constant? (b) The stone is pushed down an additional 35 cm and released. What is the elastic potential energy of the compressed spring just before that release? (c) What is the change in the gravitational potential energy of the stone-Earth system when the stone moves from the release point to its maximum height? (d) What is that maximum height, measured from the release point? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number UnitsExplanation / Answer
a. Spring constant , K=F/X
Force, F= m*g
X is the displacement caused by the string
Gravitational field strength on Earth, g = 9.8 N/kg
So, F = m* g
=8* 9.8
=78.4 N
Displacement, x= 9.2 cm
= 9.2/100=0.092 m
Hence K = 78.4/0.092
= 852.17 N/m
b. Elastic potential energy, = 1/2 * k*x^2
Where k is spring constant
x is additional displacement
E.P.E=1/2*852.17*0.35^2
=52.2 J
C. Change in gravitational energy is same as elastic potential energy since the stone is released from rest position.
Change in potential energy = 52.2 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.