The figure shows a two-ended “rocket” that is initially stationary on a friction
ID: 1510355 • Letter: T
Question
The figure shows a two-ended “rocket” that is initially stationary on a frictionless floor, with its center at the origin of an x axis. The rocket consists of a central block C (of mass M = 7.30 kg) and blocks L and R (each of mass m = 2.70 kg) on the left and right sides. Small explosions can shoot either of the side blocks away from block C and along the x axis. Here is the sequence: (1) At time t = 0, block L is shot to the left with a speed of 3.20 m/s relative to the velocity that the explosion gives the rest of the rocket. (2) Next, at time t = 0.50 s, block R is shot to the right with a speed of 3.20 m/s relative to the velocity that block C then has (after the second explosion). At t = 3.00 s, what are (a) the velocity of block C (including sign) and (b) the position of its center?
C. 0Explanation / Answer
velocity of block L = (v1 -3.2)i
momentum conservation
mL(v1-3.2) + (mc+mr)v1 = 0
v1 = 3.2mL/(mL+mc+mr)
v1 = 0.68 m/s
at t = 0.50 s
mc*v2 + mr(v2+3.2) = (mc+mr)v1
7.3v2 + 2.7v2 + 8.64 = 6.8
v2 = -0.184 m/s
part b )
betweem t = 0 and t = 0.5 s block moves = 0.34 m
between 0.5 and t = 3 s it moves
v2dt = -0.46 m
net displacement = -0.12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.