The figure shows a spherical hollow inside a lead sphere of radius R = 2.7 m; th
ID: 2261526 • Letter: T
Question
The figure shows a spherical hollow inside a lead sphere of radius R = 2.7 m; the surface of the hollow passes through the center of the sphere and
The figure shows a spherical hollow inside a lead sphere of radius R = 2.7 m; the surface of the hollow passes through the center of the sphere and "touches" the right side of the sphere. The mass of the sphere before hollowing was M = 214 kg. With what gravitational force does the hollowed-out lead sphere attract a small sphere of mass m = 32 kg that lies at a distance d = 15 m from the center of the lead sphere, on the straight line connecting the centers of the spheres and of the hollow?Explanation / Answer
F1 = G M1 m / R1^2 where M1 = 214 kg and R1 = 15 m
Now subtract the force that would have been due to the portion that
has been hollowed out
F2 = G M2 m / R2^2 where R2 = (15 - 2.7 / 2) = 13.65 m
F = G m (M1 / R1^2 - M2 - R2^2)
V1 / V2 = R1^3 / R2^3 = (2.7 / 1.35)^3 = 8
So M2 = M1 / 8
F = G m M1 (1 / 15^2 - 1 / (8 * 13.65^2))
Now substitute and solve
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.