Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Using a simply pulley/rope system, a crewman on an Arctic expedition is trying t

ID: 1630297 • Letter: U

Question

Using a simply pulley/rope system, a crewman on an Arctic expedition is trying to lower a 5.26-kg crate to the bottom of a steep ravine of height 45.0 kg frictionless 28.8 meters. The 45.0-kg crewman is walking along holding the rope, being careful to lower the crate at a constant speed of 1.50 m/s. Unfortunately, when the crate reaches a point 16.0 meters above the ground, the crewman steps on a slick patch of ice and slips. The crate immediately accelerates toward the ground, dragging the hapless crewman across the ice and toward the edge of the cliff. If we assume the ice is perfectly slick (that is, no friction between the crewman and the ice once he slips and falls down), at what speed will the crate hit the ground? Assume also that the rope is long enough to allow the crate to hit the ground before the crewman slides over the side of the cliff. 5.74 m/s At what speed will the crewman hit the bottom of the ravine? (Assume no air friction.) 7.7 m/s

Explanation / Answer

Given that

initial speed u=1.5 m/s

mass m1=5.26 kg

mass m2=45 kg

height h1=16 m

height h2=28.8 m

basing on the concept of laws of motion

now we find the acceleration of system

acceleration a=m1g/m+m2

=5.26*9.8/5.26+45

=1.03 m/s^2

now we find the speed of create hits the ground

V1^2-1.5^2=2*1.03*16

v1=5.934 m/s

now we find the speed of crewman

V2^2-1.5^2=[2*1.03*28.8]

V2=7.85 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote