Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cumulative Problem 20 2 The space shuttle takes off vertically from rest with an

ID: 1626247 • Letter: C

Question

Cumulative Problem 20 2 The space shuttle takes off vertically from rest with an acceleration of 21.0 m/s. 1) What force is exerted on a 73.0-kg astronaut during takeoff? Express your answer in newtons. (Express your answer to three significant figures.) N Submit You currently have 1 submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 5 more submissions for this question. 2) what force is exerted on a 73.0-kg astronaut during takeoff Express your as a of the astronaut's answer multiple weight on Earth (Express your answer to three significant figures.) astronaut on Earth Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 6 more submissions for this question.

Explanation / Answer

20.

1)

F=ma=73.0*21.0 = 1530 N

2)

Weight = W=mg= 73.0*9.8 = 715 N

F= 1530 N = 1530/715 = 2.14mg = 2.14 W

2A)

1)

Acceleration = a = F/m = 360/60 = 6.0 m/s^2

a=(vf-vi)/t

Plugging values,

6.0 = (25-0)/t

t= 25.0/6.0

t= 4.17 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote