To practice problem solving with mechanical waves. Based on Young/Freedman Probl
ID: 1625686 • Letter: T
Question
To practice problem solving with mechanical waves. Based on Young/Freedman Problem-Solving Strategy 15.1 Waves on a string are described by the following general equation y(x, t) - A sin (kx - omega t) A transverse wave on a string is traveling in the +x direction with a wave speed of 9.00 m/s, an amplitude of 7.50 times 10^-2 m, and a wavelength of 0 470 m. At time t = 0, the x = 0 end of the string has zero displacement. Find the transverse displacement y of a particle at x = 1 30 m and t = 0.150 s Find the transverse displacement y of a particle at x = 1.30 m at time t = 0, 150 s, Express your answer in meters. y =Explanation / Answer
given
A= 7.50 * 10^-2 m
v = 9.0 m/s
lamda = 0.470 m
k = 2pi/ lamda = 2pi/0.470 m = 13.36
v= w/k
w= vk = 9.0 (13.36) = 120.25 rad/s
y = A sin ( kx- wt)
= 7.5 * 10^-2 * sin ( 13.36 ( 1.3) - ( 120.25(0.150))
=-4.65 * 10^-2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.