Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A battery with an emf of 18 volts has a terminal voltage of 16 V when delivering

ID: 1625284 • Letter: A

Question

A battery with an emf of 18 volts has a terminal voltage of 16 V when delivering 32 W of power to an external resistor R. What is the internal resistance r of the battery? a. 8.0 Ohm b. 0.50 Ohm c. 4.0 Ohm d. 1.0 Ohm e 2.0 Ohm A proton of mass 1.67 times 10^-27 kg and charge 1.60 times 10^-19 C is accelerated from rest to 2.00 times 10^6 m/s by a field of 860 N/C. What is its acceleration in m/s^2? a. 8.37 times 10^10 b. 8.24 times 10^10 C. 9.78 times 10^10 d. 8.43 times 10^10 e. 7.26 times 10^10

Explanation / Answer

Question 7)

Acceleration = charge*electric field/ mass

a = q*E/m

Given m =1.67*10^-27 kg , E = 860 N/C , q = 1.6*10^-19 C

Substituting the values

a = (1.6*10^-19*860) /1.67*10^-27

a = 8.24*10^10 m/s^2

Therefore acceleration = 8.24*10^10 m/s^2

Answer) option b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote