Two guys initial who weigh the same are holding onto a massless pole while stand
ID: 1623610 • Letter: T
Question
Two guys initial who weigh the same are holding onto a massless pole while standing on horizontal frictionless ice. The initial positions of the two guys are shown in the figure. The guy on the left starts to pull on the pole. What will happen? a. They will meet at x = -3.0 m. b. They will meet at x = -1.5 m c. They will meet at x = 0 m. d. They will meet at x = +1.5 m. e. They will meet at x = +3.0 m. A 3.0-kg object moving in the positive x direction has a one-dimensional elastic collision with a 7.0-kg object at rest. After the collision the 7.0-kg object has a velocity of 3.0 m/s in the positive x direction. What was the speed of the 3.0 kg object? a. 5.0 m/s b. 7.0 m/s c. 4.5 m/s d. 80 m/s e. 6.0 m/sExplanation / Answer
9 ans
basing on the concept of system of paraticles
F1d1=F2d2
mg*3=mg*2d
distance they meet d=1.5 m
the correct option is x=-1.5 m
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 ans
Given that
mass m1=3 kg
mass m2=7 kg
initial velocity u1=1 m/s
initial velocity u2=0 m/s
finial velocity v1=?
finial velocity v2=3 m/s
now we find the finial velocity of 3 kg block
basing on the law of conservation of momentum
m1u1+m2u2=m1v1+m2v2
3*1+7*0=3*v1+7*3
finial velocity v1=6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.