A light ray with wavelength lambda = 500 nm is incident on the air/diamond inter
ID: 1623503 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(3)
Using Snell's law we have,
sini/sinR = n2/n1 , where i is the angle of incidence
or, sin450/sinR = 2.42
or, R = 170
Since, angle of incidence is equal to angle of refraction so,
r = 450
correct option would be b)
***************************************************************************************************
4)
Speed of the light ray in air is,
v = 3X108 m/s
so frequency of the light is f = v/ = (3X108 m/s)/(500X10-9m) = 6X1014 Hz
So speed in diamond is,
vd = v/n2 = (3X108 m/s)/(2.42)
or, vd = 1.24X108m/s
So wavelength in diamond is,
d = vd/f = (1.24X108m/s)/(6X1014 Hz)
or, d = 207 nm
So, the correct option is a).
P.S. - Amplitude of wave is necessary to calculate energy of the wave.
***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification, modification or correction, feel free to ask.....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.