A light bulb manufacturer guarantees that the mean life of a certain type of lig
ID: 3219081 • Letter: A
Question
A light bulb manufacturer guarantees that the mean life of a certain type of light bulb is at least 737 hours. A random sample of 22 light bulbs has a mean life of 715 hours. Assume the population is normally distributed and the population standard deviation is 61 hours. At a = 0.05, do you have enough evidence to reject the manufacture's claim? Compute parts (a) through (e). (a) Identify the null hypothesis and alternative hypothesis. A. H_0: mu lessthanorequalto 715 H_a: mu > 715 (claim) B. H_0: mu > 737 H_a: mu lessthanorequalto 737 (claim) C. H_0: mu = 715 H_a: mu notequalto 715 (claim) D. H_0: muExplanation / Answer
here option F is right
here std error =std deviation/(n)1/2 =61/(22)1/2 =13.005
hence test stat z=(715-737)/13.005= -1.6916
for above p value=0.0454
as p value is less then 0.05 level we reject null hypothesis and conclude that mean life is less then 737
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.