The constant volume thermometer depicted below consists of a U-shaped tube fille
ID: 1622888 • Letter: T
Question
The constant volume thermometer depicted below consists of a U-shaped tube filled with mercury which is open to the atmosphere on one side, and attached to a gas reservoir on the other side. When the gas in the reservoir is at temperature T_i the top of the two arm of mercury are at equal heights (h = 0 in the illustration). The temperature of the gas is then increased by Delta T = 65.4K, causing the difference in heights between the two mercury arms (h) to increase as illustrated. Assuming rho _mercury = 13.56 g/cm^3, T_i = 227.0K, and the volume of the reservoir V does not change mercury significantly, what is the change in height h? Answer in centimeters.Explanation / Answer
from the given data
Ti = 227 K
Pi = Patm = 1 atm = 1.013*10^5 pa
Tf = 227 + 65.4
= 292.4 K
let Pf is the final pressure.
At constant volume, P/T = constant
Pf/Tf = Pi/Ti
Pf = Pi*(Tf/Ti)
= 1.013*10^5*(292.4/227)
= 1.30485*10^5 pa
now use, gauge prssure inside the rervoir,
P_gauge = Pf - Patm
rho_mercury*g*h = Pf - Patm
h = (Pf - Patm)/(rho_mercury*g)
h = (1.30485*10^5 - 1.013*10^5)/(13560*9.8)
h = 0.2196 m
= 0.220 (when rounded to two signiifcant figures)
= 22.0 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.