PHYSICS CHAPTER 19-21 WORKSHEET ***PLEASE PROVIDE DETAILES SOLUTIONS AND EXPLANA
ID: 1622139 • Letter: P
Question
PHYSICS CHAPTER 19-21 WORKSHEET
***PLEASE PROVIDE DETAILES SOLUTIONS AND EXPLANATIONS TO THE FOLLOWING!
***PLEASE ANSWER AS MANY QUESTIONS AS POSSIBLE. I ONLY HAVE A FEW QUESTIONS LEFT FOT THIS MONTH!!!
1. an athlete doing push-ups performs 650 kJ of work and loses 425kJ of heat. What is the change in the internal energy of the athlete?
2. During an isothermal process, 5.0 J of heat is emoved from an ideal gas. What is the work done in the process?
3. What is the coefficient of performance of an ideal Carnot heat pump used to heat a house whose inside temperature is 24degreecelsius when the outdoor temperature is -12degreecelsius?
4. A heat engine operates between 800k and 300k, but its efficency is only 80% of the maximum possible. What is the actual efficiency of the engine?
5. A heat engine has an efficiency of 35.0% and receives 150 J of heat per cycle.
a) How much work does it perform in each cycle?
b) How much heat does it exhaust in each cycle?
6. 2,0 L of an ideal nitrogen gas (N2) are at 0.00degreecelsius and 1.0 atm. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol . k = 0.0821 L . atm/mol . K, Avogadro's number is 6.022*10^(23) molecules/mol, and the ATOMIC mass of nitrogen is 14 g/mol.
a) Determine the number of moles of N2.
b) How many molecules of N2 are present?
c) What is the mass of this gas?
7. An ideal gas is at a pressure 1.00 * 10^(5) N/m^(2) and occupies a volume 2.00m^(3). If the gas is compressed to a volume 1.00 m^(3) while the temperature remains constant, what will be the new pressure in the gas?
8. How many moles of water (H20) molecules are in a 4.00m^(3) container at a pressure 8.00 * 10^(5) N/m^(2) and temperature 600degreecelsius? The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol . K = 0.0821 L . atm/mol.K.
9. During an adiabatic process, 20 moles of a monatomic ideal gas undergo a temperature change from 450 K to 320 K starting from an initial pressure is 400 kPa. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol. K
a) What is the final volume of the gas?
b) How much heat does the gas exchange during this process?
c) What is the change in the internal (thermal) energy of the gas during this process?
***PLEASE NEED ANSWERS ASAP!!!
Explanation / Answer
1.
dU = Q - W
dU = -425 - 625 = -1050 kJ
2.
dU = Q - W
dU = 0, for isothermal process
W = Q = 5 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.