Given: In the circuit shown in the figure (Figure 1) , E = 60.0 V , R 1 = 39.0 ,
ID: 1621414 • Letter: G
Question
Given: In the circuit shown in the figure (Figure 1) , E = 60.0 V , R1 = 39.0 , R2 = 24.0 , and L = 0.270 H .
Questions:
A. Switch S is closed. At some time t afterward the current in the inductor is increasing at a rate of di/dt=50.0A/s. At this instant, what is the current i1 through R1?
B. Switch S is closed. At some time t afterward the current in the inductor is increasing at a rate of di/dt=50.0A/s. At this instant, what is the current i2 through R2?
C. After the switch has been closed a long time, it is opened again. Just after it is opened, what is the current through R1?
+1 S a - 0000 . R, L b wL C 2Explanation / Answer
a) Inductor can be replaced with a sourc e= (L ) di/dt = 0.27 ( 50) = 13.5 V
I1= v/ R1= 60/ 39 = 1.538 A apprx
b) I2= ( 60 - 13.5) / 24= 1.9375 A apprx
c) after a long time, dI/dt = 0, I1=60/24= 2.5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.