A 31 mu C point charge is located on the x-axis at x =0.00 m and a second, +18 m
ID: 1620579 • Letter: A
Question
A 31 mu C point charge is located on the x-axis at x =0.00 m and a second, +18 mu C, point charge is located on the x-axis at x = 0.10 m. Find the magnitude of the electric field due to the charges at x = 0.23 m. Find the magnitude of the force that would be exerted on an electron if it was placed at x = 0.23 m. The direction of the force exerted on the electron would be... A. ...towards the origin (x = 0.00 m). B. ...away from the origin (x = 0 00 m). C. ...enither towards or away from the origin because the magnitude is zero.Explanation / Answer
q1 = -31 uC, q2 = 18 uC
x1 = 0, x2 = 0.1 m ,x3 = 0.23 m
ELectric filed E = kq/r^2
E = E1 +E2
E = (kq1/r1) +(kq2/r2)
E = -(9*10^9*31*10^-6/0.23^2) +(9*10^9*18*10^-6/(0.23-0.1)^2)
E = 4.3*10^6 N/C
electric force F = kQ1Q2/r^2
charge of electron q3 = -1.6*10^-19 C
F = F1+F2
E = (9*10^9*31*10^-6*1.6*10^-19/0.23^2) -(9*10^9*18*10^-6*1.6*10^-19/(0.23-0.1)^2)
F = - 6.9*10^-13 N
magnitude F = 6.9*10^-13 N
direction is towards origin
correct option is (A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.