The external magnetic field oscillates as B = B_0 k cos (omega t) with B_0 = 5 T
ID: 1620354 • Letter: T
Question
The external magnetic field oscillates as B = B_0 k cos (omega t) with B_0 = 5 Tesla, omega = 25 rad/s. The radius of the circle of wire is 0.5 meters. The resistance is 30 Ohm and the capacitance is 1 m F What is the steady-state solution for the current in the circuit? (As drawn, positive current goes counterclockwise.) (You may wish to put a phase constant in your solution, such as cos(omega t - phi) or sin(omega t - phi). Recall that in the book and class presentation, the voltage source was ahead of the current.")Explanation / Answer
problem 2:
flux through the circle
=B*area
=5*cos(25*t)*pi*0.5^2=3.927*cos(25*t)
emf induced=-time derivative of flux
=3.927*25*sin(25*t)
=98.175*sin(25*t)
steady state current=(98.175/Z)*sin(25*t+theta)
where Z=sqrt(R^2+(1/(w*C))^2)
=50 ohms
theta=arctan(1/(R*w*C))
=53.13 degrees
current=1.9635*sin(25*t+53.13 degrees) A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.