The exposure value, EV, of a photograph can be calculated from the time, t, in s
ID: 3168534 • Letter: T
Question
The exposure value, EV, of a photograph can be calculated from the time, t, in seconds that the shutter was open and the value of the f-stop, f, the picture was taken at by using the logarithmic equation: EV=log2 f2/t
22. use the properties of logarithms to expand the formula for EV.
23. Keith takes a picture of a waterfall with a shutter speed of 1/60 second at f/5.657. he likes exposure of his picture, but he wants to leave the shutter open four times as long to better capture the motion of the water. What f-stop should he use on his next picture?
Explanation / Answer
EV = log 2 f^2 / t
22) applying properties of log to expand
EV = 2 log 2 (f )- log 2 (t )
23) EV = 2 log 2 ( 5.657 ) - log 2 ( 1/60)
EV = 10.906
10.906 = 2 log f - log 2 ( 4*1/60)
solving for f
f = 170
so, he should use f stop = 170
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.