A 4/3 mu C point charge exerts an electrostatic force of 0.50 mN on a second poi
ID: 1620076 • Letter: A
Question
A 4/3 mu C point charge exerts an electrostatic force of 0.50 mN on a second point charge of 2/3 mu/C. What is the distance between the changes? A. 4.0 times 10^-3 m B. 2.0 m C 2-8 m D. 4.0 m E0 7.1 m A -3.5-nC point charge is placed on the x axis at x = -1.7 m. and a +2.5-nC charge is placed on the y axis at y = 1.5 m. What is the magnitude of the electric field at the origin? A. 105 N/C B. 15 N/C C. 75 N/C 45 D. N/C E. 60 N/C Consider a spherical Gaussian surface of radius R centered at the origin. A charge Q is placed inside the sphere. To maximize the magnitude of the flux of the electric held through the Gaussian surface, the charge should be located. A at the origin. B at x = 0. y = 0. x = R/2. C. at x = R/2, y - 0. z = 0. D. at x = 0. y = R/2. z = 0. E. The charge can be located anywhere, since flux does not depend on the position of the charge as long as it is inside the sphere. Four current carrying wires are arranged in the corners of a square as shown in the picture. Which direction has the magnetic field in the center of the square? A. East B. South C. West D. North E. ZeroExplanation / Answer
4.
electrostatic force is given by:
F = kq1q2/R^2
R = sqrt (kq1q2/F)
Using the given values:
R = sqrt (9*10^9*(4*10^-6/3)*(2*10^-6/3)/(0.5*10^-3))
R = 4 m
Correct option is D.
5.
electric field is given by:
E = kQ/R^2
Ex = 9*10^9*3.5*10^-9/(1.7^2) = 10.9 N/C in -x axis
Ey = 9*10^9*2.5*10^-9/1.5^2 = 10 N/C in -y-axis
Magnitude of electric field will be:
E = sqrt (Ex^2 + Ey^2)
E = sqrt (10.9^2 + 10^2) = 14.79 N/C
Correct option is B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.