A wheel, originally rotating at 126 rad/s undergoes a angular of 5.00 rad/s^2. W
ID: 1619700 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here,
20)
the initial angular speed , w0 = 126 rad/s
accelration , alpha = - 5 rad/s^2
theta = 628 radians
let the final angular speed be w
using third equation
w^2 - w0^2 = 2 * alpha * theta
w^2 - 126^2 = 2 * (-5) * 628
w = 98 rad/s
the angular speed is c) 98 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.