Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A laser shines incident on a pair of vertical slits separated by a distance 0.31

ID: 1619046 • Letter: A

Question

A laser shines incident on a pair of vertical slits separated by a distance 0.310 mm. This produces a diffraction pattern on a screen some distance intensity away, the maxima and minima of which are measured with a ruler. Given the dimensions shown in the diagram below, determine the wavelength of the laser. 0.511 m Hint this diagram is not to scale! Note that the ruler measures in centimeters but the distance between laser and ruler is in meters, so that the small angle approximation should be valid. 0.310 mm 12.3 m Laser's wavelength Number O Previous ONext save And Exit

Explanation / Answer

d = 0.310 x 10^-3 m

distance between slits and screen, D = 12.3 - 0.511

D = 11.79 m

for dark fringe,

y = (n - 0.5) lambda D / d

for n = 3, y = 4 cm


4 x 10^-2 = 2.5 x lambda x 11.7 / (0.310 x 10^-3)

lambda = 424 x 10^-9 m

Ans: 424 nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote