Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. Graph a, is best used to determine: kinetic energy impulse momentum work b. G

ID: 1618956 • Letter: A

Question

a. Graph a, is best used to determine: kinetic energy impulse momentum work b. Graph b, is best used to determine : kinetic energy impulse momentum work c. Determine the kinetic energy at x = 16.0 m. d. determine the velocity at t = 16.0 seconds. A block of mass 3.0 kg is pushed by an applied force as shown. If F = 25 N, and the coefficient of kinetic friction is 0.13, what is the magnitude of the resulting acceleration of the block? _____ A 2.00-kg object moving in the x-direction at 3.0 m/s strikes object initially at rest. Immediately after the collision, the 2.0-kg object has a velocity of 1.5 m/s directed 30 degree from its initial direction of motion. What is the y-component of the final velocity (magnitude and direction) of the 1.75 kg object just after the collision? _____ _____

Explanation / Answer

Velocity of the 2kg object before collision = u = 3 m/s

Velocity of the 2kg object after collision in the x-direction = ux = 1.5*cos(300) = 1.3 m/s

Velocity of the 2kg object after collision in the y-direction = uy = 1.5*sin(300) = 0.75 m/s

Conserving momentum in the y-direction (and considering the direction vertically upwards to be positive),

0 = (2)(uy) + (1.75)(vy)

=> vy = - 0.86 m/s

The negative sign indicates that vy is directed vertically downwards

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote