Two loudspeakers are shown at t = 0 s Speaker 2 is 4 m behind speaker 1. a. What
ID: 1617506 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are shown at t = 0 s Speaker 2 is 4 m behind speaker 1. a. What is the wavelength lambda? b. Is the interference constructive or destructive? c. What is the phase constant phi_10 for wave 1? What is the phase constant phi_20 for wave 2? d. At points A, B, C, and D on the x-axis, what are: The distances x_1 and x_2 to the two speakers? The path length difference Delta x = x_2 - x_1? The phi_1 and phi_2 of the two waves at the point not the phase constant)? The phase difference Delta phi = phi_2 - phi_1? Point A is already filled in to illustrate.Explanation / Answer
a) wavelength= 4 m in both waves
b) constructive interference
c) phase constant is zero for first wave.
phase constant is 2pi for second wave.
d) B= 2m, 6m, 4m, pi, 3 pi,2pi
C= 3m, 7m,4m,1.5pi,3.5pi, 2pi
D = 4m, 8m, 4m, 2pi, 4pi, 2 pi
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.