a) a wire 75 cm long lying along the x-axis carries a current of 2A in the posit
ID: 1616611 • Letter: A
Question
a) a wire 75 cm long lying along the x-axis carries a current of 2A in the positive x-direction. A magnetic field measured in T is given by B = 0.03 i + 0.02 j + 0.04 k. Find all the components of the magnetic force on wire. b) The figure on the right shows 100 turns of a thin rectangular loop of dimensions 8 cm by 15 cm. It carries a current of 0.5 A in the direction shown. If the plane of the coil is 30 degree from the yz plane and B = 0.4 k, find I) the magnitude and direction of the torque acting on the coil. II) the work needed to turn the coil clockwise (as seen from the top of the y-axis)from its present position to one where the plane of the coil is along the yz plane(Parallel to B field).Explanation / Answer
L = 75 cm , I = 2 i ,
B = 0.03i +0.02 j +0.04 k
F = L(IxB)
F = 0.75(2i x(0.03i +0.02 j +0.04 k))
F = 0.75*2*0.02 k - 0.75*2*0.04 j
F = 0.03 k - 0.06 j
F = 0*i - 0.06 j +0.03 k
b) A = 8cm*15cm , N = 100, I = 0.5 A
B = 0.4 k, theta = 30 degrees
(I) TOrque = MXB = MB sin(theta)
M = NAI
T = NBAI sin(theta)
T = 100*0.4*0.08*0.15*0.5*sin(30)
T = 0.12 i N.m
direction is along x direction
(II) Work done equal to change in potential energy
W = U2 - U1
W = MBcos(0) - MBcos(30)
W =100*0.4*0.08*0.15*0.5*(cos0 - cos(30))
W = 0.032 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.