a) You are holding a convex lens at arm\'s length and looking at a distant stree
ID: 2245359 • Letter: A
Question
a) You are holding a convex lens at arm's length and looking at a distant street-light. You observe the up-side down image of the street light to be on your side of the lens and 60.0 mm from the lens. You then train the lens on your study lamp. (That chemistry assignment you were supposed to be doing is sooo boring.) If your study lamp is 120.0 mm from the lens, how far will the image of the lamp be from the lens (in mm)?
b) If your study lamp bulb is spherical of diameter 39.0 mm, what will be the diameter of its image (in mm)?
Explanation / Answer
focal length = 60 mm
I/O = di/do = f/(do - f)
I/O = di/do = 60/(120 - 60) = 1
Image distance = do*1 = 120*1 = 120 mm
Image size = 39*1 = 39 mm diameter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.