Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball tied to the end of a string 50 cm in length swings in a vertical circle u

ID: 1616467 • Letter: A

Question

A ball tied to the end of a string 50 cm in length swings in a vertical circle under the influence of gravity (like a pendulum). When the string makes an angle theta = 20 degree with the vertical, the ball has a speed of 1.5 m/s. (a) Find the radial component of acceleration at this instant. (b) When 5te ball is at an angle theta with the vertical, it is a tangential acceleration of magnitude g sin theta. Therefore, at theta = 20 degree, we find that a_t = g sin 20 degree = 3.36 m/s^2. Find the magnitude and direction of the total acceleration at theta = 20 degree.

Explanation / Answer

Given that

length L=0.5 m

angle=20 degree

speed v=1.5 m/s

now we find the radical acceleration

radical acceleration ar=1.5^2/2*0.5(1-cos20)=37.31m/s^2

now we total acceleration

total acceleration =[37.31^2+3.36^2]^1/2=37.5 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote