Item 8 Disk A has a mass of 275 g and is sliding on a smooth horizontal surface
ID: 1616374 • Letter: I
Question
Item 8
Disk A has a mass of 275 g and is sliding on a smooth horizontal surface with an initial velocity (vA)1 = 8 m/s . It makes a direct collision with disk B, which has a mass of 175 g and is originally at rest. Both disks are of the same size and the collision is perfectly elastic (e = 1).
Part A
Determine the velocity of the disk A just after collision.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the velocity of the disk B just after collision.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the kinetic energies of the disks before collision T1 and after the collision T2.
Express your answers using three significant figures separated by a comma.
SubmitMy AnswersGive Up
Item 8
Disk A has a mass of 275 g and is sliding on a smooth horizontal surface with an initial velocity (vA)1 = 8 m/s . It makes a direct collision with disk B, which has a mass of 175 g and is originally at rest. Both disks are of the same size and the collision is perfectly elastic (e = 1).
Part A
Determine the velocity of the disk A just after collision.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
(vA)2 =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the velocity of the disk B just after collision.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
(vB)2 =SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the kinetic energies of the disks before collision T1 and after the collision T2.
Express your answers using three significant figures separated by a comma.
T1, T2 = JSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
a)
Ma = mass of disk A = 275 g
Mb = mass of disk B = 175 g
Vai = velocity of disk A before collision = 8 m/s
Vbi = velocity of disk B before collision = 0 m/s
using conservation of momentum
Ma Vai + Mb Vbi = Ma Vaf + Mb Vbf
(275) (8) + (175) (0) = (275) Vaf + (175) Vbf
Vbf = (2200 - (275) Vaf )/175 eq-1
using conservation of kinetic energy
Ma V2ai + Mb V2bi = Ma V2af + Mb V2bf
(275) (8)2 + (175) (0)2 = (275) V2af + (175) V2bf
17600 = (275) V2af + (175) ((2200 - (275) Vaf )/175)2
using eq-1
Vaf = 1.78 m/s
b)
Vbf = (2200 - (275) Vaf )/175
Vbf = (2200 - (275) (1.78) )/175 = 9.8 m/s
c)
KEi = kinetic energy before collision = (0.5) (Ma V2ai + Mb V2bi ) = (0.5) ((275) (8)2 + (175) (0)2 )
KEi = 8.8 J
KEf = kinetic energy after collision = (0.5) (Ma V2af + Mb V2bf ) = (0.5) ((0.275) (1.78)2 + (0.175) (9.8)2 )
KEf = 8.8 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.