Item 5 Part A A small metal sphere, carrying a net charge of q1-2.50 C, is held
ID: 1656092 • Letter: I
Question
Item 5 Part A A small metal sphere, carrying a net charge of q1-2.50 C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 =-7.50 C and mass 1.50 g , is projected toward qi. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward q with speed 22.0 m/s (Figure 1) Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity What is the speed of q2 when the spheres are 0.410 m apart? A2p Submit My Answers Give Up Part B How close does q2 get to q1? A2 Vof 1 gure 1 Im Submit My Answers Give Up VI edbac Continue Y2 u=2 2.0 m/s 1 0.800 mExplanation / Answer
r1 = initial distance = 0.800 m
v1 = speed at distance r1 = 22 m/s
r2 = final distance = 0.410 m
v2 = speed at distance r2 = ?
m = mass of small sphere = 1.50 g = 1.50 x 10-3 kg
using conservation of energy
k q1 q2/r1 + (0.5) m v12 = k q1 q2/r2 + (0.5) m v22
(9 x 109) (- 2.50 x 10-6) (- 7.50 x 10-6)/0.8 + (0.5) (1.50 x 10-3) (22)2 = (9 x 109) (- 2.50 x 10-6) (- 7.50 x 10-6)/0.410 + (0.5) (1.50 x 10-3) v22
v2 = 14.7 m/s
b)
r1 = initial distance = 0.800 m
v1 = speed at distance r1 = 22 m/s
r2 = final distance = ?
v2 = speed at closest distance = 0 m/s
m = mass of small sphere = 1.50 g = 1.50 x 10-3 kg
using conservation of energy
k q1 q2/r1 + (0.5) m v12 = k q1 q2/r2 + (0.5) m v22
(9 x 109) (- 2.50 x 10-6) (- 7.50 x 10-6)/0.8 + (0.5) (1.50 x 10-3) (22)2 = (9 x 109) (- 2.50 x 10-6) (- 7.50 x 10-6)/r2 + (0.5) (1.50 x 10-3) (0)2
r2 = 0.294 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.