A four-cylinder gasoline engine has an efficiency of 0.21 and delivers 180 J of
ID: 1615387 • Letter: A
Question
A four-cylinder gasoline engine has an efficiency of 0.21 and delivers 180 J of work per cycle per cylinder. The engine fires at 25 cycles per second.
Part A
Determine the work done per second.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the total heat input per second from the gasoline?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
If the energy content of gasoline is 130 MJ per gallon, how long does one gallon last?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
(A) Work done per second = Work per cycle per cylinder* No. of cylinder * (cycle per second)
= (180 J/cycle per cylinder)*4(cylinder)*(25 cycles/ second) = 18000 J/second
(B) We know
efficiency = Work / heat input
Heat input = 18000/0.21 = 85714.285 J/s
(C)
We know that the 85714.285 J energy is provided in 1 second
therefore 1 J energy is provided in 1/85714.285 seconds
and 130 MJ energy will be provided in = 130*106 /85714.285 seconds
Time to consume 130 MJ energy = 1516.67 seconds
We also know that 1 gallon releases 130 MJ energy , therefore
1 gallon gasoline will be consumed in 1516.67 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.