An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 12
ID: 1613766 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 12 m and, in starting, rotates according to = 0.30t2, where t is in seconds and is in radians.
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 12 m and, in starting, rotates according to 0 0.30t2, where t is in seconds and 0 is in radians. (a) when t 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? rad/s (b) When t 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? m/s (c) When t 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration? m/s (d) When t 4.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration? m/sExplanation / Answer
angular velocity = rate of change in displacement
w = 2*0.3*t = 0.6*t
(a)
t = 4
angular velocity w = 0.6*4 = 2.4 rad/s <<<<<-------answer
(b)
linear speed v = r*w = 12*2.4 = 28.8 m/s <<<<<-------answer
(c)
angular acceleration alpha = dw/dt = 0.6 rad/s^2
tangential acceleration a = r*alpha = 12*0.6 = 7.2 m/s^2 <<<<-----answer
(d)
radial acceleration a = v^2/r = 28.8^2/12 = 69.12 m/s^2 <<<<<<-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.