The answers to this problem are: a) mag. of mom.=25.3x10^6 kg-m/s & angle=71.6 d
ID: 1612987 • Letter: T
Question
The answers to this problem are:
a) mag. of mom.=25.3x10^6 kg-m/s & angle=71.6 degrees
b) 8x10^6 N in y direction
c) 800m/s
d) 600 m/s
I just need to see how to get the answers.
Hans Solo is piloting a rocket ship with mass 4.0x10 kg on route to planet Buckeyes is rocket's position as a function of time, is given by N(t (-5.0+2.0t)x10 and y(t 1.0x10tz (with and y in m and t in seconds (neglect gravity and assume the mass of the rocket is constant for this problem) a) 10 pts: What is the magnitude and direction (angle with respect to -x-axis) of the rocket's linear momentum att 3 seconds? b) 10 pts: What is the magnitude and direction ofthe net force acting on the rocket at t-3 seconds? e) 7 pts: Hans Solo steers the rocket so it is now moving in the x direction with constant velocity, 6.0x 0- m/s. Soon after he does this Chewbacca accidently hits the destruct button and the rocket explodes into two pieces, one with ma 1.0x10 kg, the other with m2 -3.0x10 kg. If m is at rest after the explosion what is the speed of m2 after the explosion? d) 3 pts: What is the speed of the rocket's center of mass two seconds after the explosion?Explanation / Answer
part 1 )
momentum = p = m*v
vx = dx/dt = 2 x 10^3
vy = 2 x 10^3 *t
at t =3 sec
vy = 6 x 10^3
momentum in x direction
px = 8 x 10^6 kg.m/s
py = 2.4 x 10^7 kg.m/s
since momentum is vector quantity
|p| = sqrt(vx^2+vy^2)
|p| = 25.3 x 10^6 kg-m/s
theta = tan^-1(py/px) = 71.6 degree
part b )
a = dv/dt = 2 x 10^3
acceleratuion is constant
F = ma
F = 8 x 10^6 N ( y direction )
part c )
here linear momentum remain conserve
mv = m1v1 + m2v2
since m1 is at rest so v1 = 0
4 x 10^3 * 6 x 10^2 = 0 + 3 x 10^3 * v2
v2 = 800 m/s
part d )
vcm = m1v1+m2v2/(m1+m2)
vcm = (0 + 3 x 10^3 * 800 ) / ( 1x10^3 + 3 x 10^3)
vcm = 600 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.