The answers are: 1) (b) 100 The patient requires 200 micrograms of tablet = 200*
ID: 700329 • Letter: T
Question
The answers are:
1) (b) 100
The patient requires 200 micrograms of tablet = 200*10-6 = 20*10-5 =20*10-3*10-2
But the doctor has by mistaken given 20 mg of tablet = 20*10-3
The factor by which the patient has overdosed is 100.
2) (b) 0.8 litres
The formula for density is density = mass / volume
So Volume = mass / density
here mass of oil is given as 640g and density of oil is 0.8g/ml
So now substituting the values of mass and density, the volume is
Volume = (640g) / (0.8g/ml)
Volume = 80ml = 80*10-3 litres = 0.8 litres
So the answer is 0.8 litres
3) (c) They are isoelectronic with each other.
Because they have sam electronic structure (electron arrangement).
4) (b) 8
Oxygen belongs to sixth group of periodic table, the number of valence electrons in equal to the group number. So oxygen has 6 valence electrons.
Explanation / Answer
Final Chem (03 Fall n If a prescription requires 200 g of vi tamin A per tablet and the the physician writes 20 mg by mistake. patient overdosed? what tactor is a: 10 .100,000 if the density of the oil is 0gaL? b. 100 c. 1000 d. 10,0oo . 2: What would be the volume in liters of 640 g of oil [a 800 liters (b 0.8 liter s) 512|iters ) 0.5liters ISoelecroic means sa number of electrons What do the following have in common? They are isotopes of each other. b) They are isomers of each other. 2 They are isoelectronic with each other They are different elements so they have nothing in common. . How many valence electrons does an oxygen atom have? . 16 The identity of an element is determined by...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.