A car has a total mass of 1765 kg. The volume of air space in the passenger comp
ID: 1611973 • Letter: A
Question
A car has a total mass of 1765 kg. The volume of air space in the passenger compartment is 5.00 m^3. The volume of the motor and front wheels is 0.750 m^3, and the volume of the rear wheels, gas tank, and trunk is 0.800 m^3. Water cannot enter these two regions. The car rolls into a lake. (a) At first, no water enters the passenger compartment. How much of the car, in cubic meters, is below the water surface with the car floating (b) As water slowly enters, the car sinks. How many cubic meters of water are in the car as it disappears below the water surface? (The car, with a heavy load in the trunk, remains horizontal.)Explanation / Answer
Total volume of the car, V = 5 + 0.75 + 0.8
= 6.55 m^3
a) let V_submerged is the volume of the car submereg in water.
buoynat force = weight of the car
rho_water*V_sumerged*g = m*g
V_submerged = m/rho_water
= 1765/1000
= 1.765 m^3
b) volume of water entered into the car = 6.55 - 1.765
= 4.785 m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.