Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have a mass of 70 kg. (Your speed with respect to Earth is 0.7c and the othe

ID: 1611601 • Letter: Y

Question

You have a mass of 70 kg. (Your speed with respect to Earth is 0.7c and the other ship is moving at 0.5c with respect to Earth. Your ship and the other ship are headed in opposite directions.) How much relativistic mass will you have, according to your friend on Earth? _________________________________ How much relativistic mass will you have, according to a scientist on the other spaceship? _______________________ For example, if your ship meets the other ship at 0.95c, then the other ship records your mass as m = m0/ Square Root [1 – (v2 /c2 )] = 70 kg/ Square Root [1 – ((0.95c)2 /c2 )] = 70 kg/ Square Root [1 – 0.952 ] = 224.18 kg! Remember, this is an example to show how to do the calculation. Your numbers will be different. How much momentum will you have, according to your friend on Earth? _________________________________ How much momentum will you have, according to a scientist on the other spaceship? _______________________

Explanation / Answer

let u = 0.7*c, v = 0.5*c

your relativistic mass with respect to your friend on earth,

m = mo/sqrt(1 - (u/c)^2)

= 70/sqrt(1 - 0.7^2)

= 98 kg <<<<<<<<---------------Answer


use addition of special theory of relativity,

relative speed of your ship with respect to other scientist's spaceship,

v_rel = (u + v)/(1 + u*v/c^2)

= (0.7*c + 0.5*c)/(1 + 0.7*0.5)

= 0.889*c


your relativistic mass with respect to other scientist's spaceship,

m = mo/sqrt(1 - (v_rel/c)^2)

= 70/sqrt(1 - 0.889^2)

= 153 kg <<<<<<<<---------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote