You have a lens of focal length 15 cm that will be used for the eyepiece of a Ne
ID: 1616213 • Letter: Y
Question
You have a lens of focal length 15 cm that will be used for the eyepiece of a Newtonian telescope. You wish th telescope to have a magnifying power of 18x. A) What focal length lens do you need for the objective? B) What will be the length of your telescope? Light passing through a diffraction grating with the slits separated by 0.01 mm. The light is of waveler and the interference pattern is projected onto a screen 0 m from the diffraction grating. A) What is the angle that corresponds to the first (m=1) bright spots on either side of the central (m=0) B) How far apart is the (m = 0) central bright spot and the first (m = 1) bright spots on the wall?Explanation / Answer
(11) ans
Given that
magnifying power =18
focal length of the eye piece fe=15 cm
basing on the ray optices and telescope
now we find the focal length of the objective
magnifying power =fo/fe
18=fo/15
fo=270 cm
therefore the focal length of the objective fo=270 cm
now we find the length of the telescope
the length L=fo+fe=270+15=285 cm
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.