The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1610140 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer, In a particular application, the current in the inner conductor is t_1 = 1.16 A out of the page and the current in the outer conductor is I_2 = 3.18 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following. (a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a. magnitude mu T direction upward (b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b. magnitude mu T direction downwardExplanation / Answer
At point a, the distance is r = 0.001 m:
B = µI1 / 2r = ((4 x 10^-7 Tm/A) x 1.16 A) / (2 x 0.001 m)
= 232 x 10^-6 T; Direction is upwards (towards the top).
At point b, the distance is R = 0.003 m :
At this point, we need to account for both effects from current I1 and I2. So at point b, there will be two calculation sets:
. Effect by current I1 onto point b:
B1 = µI1 / 2R = ((4 x 10^-7 Tm/A) x 1.16 A) / (2 x 0.003 m)
= 77.3 x 10^-6 T; Direction is upwards (towards the top)
Effect by current I2 onto point b:
B2 = µI2 / 2R = ((4 x 10^-7 Tm/A) x 3.18 A) / (2 x 0.003 m)
= 212 x 10^-6 T; Direction is downwards (towards the bottom).
Therefore, B at point b will be B = B1 + B2 = 289.3 × 10^-6 T
NOTE: watch-out for the sign +/- since one has direction up and the other has direction down
In general, direction will be dominated by direction of B2 [effected by the current I2] since the point b is closer to I2 and moreover, value of B2 is much greater than B1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.