A circuit is constructed with four resistors, one inductor, one battery and a sw
ID: 1609202 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with four resistors, one inductor, one battery and a switch as shown. The values for the resistors are: R1 = R2 = 43 , R3 = 79 and R4 = 84 . The inductance is L = 238 mH and the battery voltage is V = 12 V. The positive terminal of the battery is indicated with a + sign.
1)
The switch has been open for a long time when at time t = 0, the switch is closed. What is I4(0), the magnitude of the current through the resistor R4 just after the switch is closed?
A
2)
What is I4(), the magnitude of the current through the resistor R4 after the switch has been closed for a very long time?
A
3)
What is IL(), the magnitude of the current through the inductor after the switch has been closed for a very long time?
A
4)
After the switch has been closed for a very long time, it is then opened. What is I3(topen), the current through the resistor R3 at a time topen = 4.1 ms after the switch was opened? The positive direction for the current is indicated in the figure.
A
5)
What is VL,max(closed), the magnitude of the maximum voltage across the inductor during the time when the switch is closed?
V
6)
What is VL,max(open), the magnitude of the maximum voltage across the inductor during the time when the switch is open?
V
--wwT--L ETF R, R, L I RP VExplanation / Answer
here,
resistor in circuit :
r1 = r2 = 43 ohms
r3 = 79 ohms
r4 = 84 ohms
inductor, L = 0.238 H
voltage, v = 12 V
Part a:
Since Inductor will resist change in current so I through L and r2 will be zero
I4 = V/(r1 + r2 + r3)
i4 = 12/(43 + 43 + 49)
i4 = 0.073 A
Part b:
now L act as a wire ( which allows current)
r23 = 1/(1/r2 + r3)
r23 = 1/(1/43 + 1/79)
r23 = 27.844 ohms
therefore
equivalent resistance, req = r1 + r23 + r4
equivalent resistance, req = 43 + 27.844 + 84
equivalent resistance, req = 154.844 ohms
Current, I = 12/154.844
Current, I = 0.0775 A
Part C:
Current through L is same through r2, so
Il = Ir2 = I2
current, I2 = v2/r2
current, I2 = I * R23 /r2
current, I2 = 0.0775 * 27.844 /43
current, I2 = 0.05018 A
Part D:
time, t = 4.1 ms = 4.1*10^-3 s
Current, I through L remain same due to inductor, so Imax = Io = 0.05018 A
for RLC circuit, current at any give time
I(t) = Imax * e^-(t*(r2+r3)/L)
I(t) = 0.05018 * e^-((4.1*10^-3)*(43 + 79)/(0.238))
I(t) = - 0.00613 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.