You have two air columns that are each 2.130 m long. One column is open at both
ID: 1609137 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 2.130 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 18.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.)
(a) in the column that is open at both ends
lowest frequency
second lowest frequency
highest frequency
(b) in the column that is closed at one end
highest frequency
(b) in the column that is closed at one end
lowest frequency second lowest frequency highest frequencyExplanation / Answer
open pile
f1 = v/2l = 331/2*2.13 = 77.69 Hz
f2 = 2f1 = 155.38 Hz
in a closed pipe
f1 = v/4l = 38.845 Hz
f3 = 3v/4l = 116.535 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.