The figure below shows a thin-lens representation of a compound microscope (not
ID: 1608696 • Letter: T
Question
The figure below shows a thin-lens representation of a compound microscope (not to scale). The objective produces a real image I of object O just inside the focal point F1 of the eyepiece. Image I then acts as an object for the eyepiece, which produces a virtual final image I that is seen by the observer. Assume that in such a microscope the objective has focal length fob = 4.08 cm and the eyepiece has focal length fey = 7.93 cm. The distance between the lenses is 25.6 cm. (Assume a near point of 25cm.)
(a) What is the tube length s? ____cm
(b) If image I is to be just inside focal point F1', how far from the objective should the object be?_____ cm
(c) What then is the lateral magnification m of the objective? ____
(d) What then is the angular magnification m of the eyepiece?____
(e) What then is the overall magnification M of the microscope? ____
Explanation / Answer
(a)tube length=S= distance between lenses- Fe- Fob
S=25.6 - 4.08 - 7.93
S= 13.59 cm
(b) image distance= q= 13.5+ 4.08 = 17.62 cm
using mirror formula, 1/p+1/q= 1/f
1/4.08 = 1/p + 1/17.62
p = 5.31cm.
(c) m = - tube length/Fob
m=-s/Fob
m= -13.59/4.08
m= -3.33
(d) m = near point/Fe
m=25/fe
m = 25/7.93
m= 3.15
(e) M = m xm
M=(3.15)(-3.33)
M = -10.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.