A battery with an emf of 8 V and an internal resistance of 0.8 is connected to a
ID: 1608660 • Letter: A
Question
A battery with an emf of 8 V and an internal resistance of 0.8 is connected to a variable resistance R. Find the current and power delivered by the battery when R has each of the following values.
1) R 0 n A Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. 2) P W Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. 3) R 50 A Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. 4) P W Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
1)R=0
emf=current*resistance
8=0.8*I
I=10 amp
2)Power=current2*Resistance
P=I2R=10*10*0.8=80W
3)R=5ohm
as two resistance are in series
so Rnet=R+r=5+0.8=5.8 ohm
I=emf/Rnet=8/5.8=1.38V
4)Power=Voltage*current=8*1.38=11.04W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.