As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 80
ID: 1607628 • Letter: A
Question
As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 800Hz whistle. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What frequency will a person inside the farmhouse hear? Assume that the angle between the farmhouse and the train is neglible. As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 800Hz whistle. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What frequency will a person inside the farmhouse hear? Assume that the angle between the farmhouse and the train is neglible.Explanation / Answer
from dopple effect
fobserved = fsource [ v / v - vs ]
where
fobserved = frequency that a person inside the farmhouse hear = ?
fsource= 800 hz
v = speed of sound in air = 340 m/s
vs = speed of source = 30 m/s
so
fobserved = fsource [ v / v - vs ]
fobserved = 800 x [ 340 / 340 - 30 ]
fobserved = 877.42 Hz
anwer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.